[Co je to?] Minecraft

Napsal Mineguilden (») v pondělí 20. 8. 2012 v kategorii Info, přečteno: 1506×
mc/412414-477341302277772-1607277275-o.jpg

Minecraft (původně Cave Game) je nezávislá počítačová hra napsaná v Javě, vyvíjená Markusem Perssonem (Notchem) a jeho firmou Mojang. Je to tzv. sandboxová hra, ve které si hráč může dělat, co se mu zachce. V tomto případě je hráč vrhnut do krychlovitého 3D světa, kde si musí sám nasbírat materiál na stavbu obydlí a na výrobu nástrojů. Ve hře je aplikován efekt dne a noci. V noci se objevují příšery, které vám ubližují. Hráč buď může sedět a čekat na svítání, jít ven a bojovat o svůj holý život, jen se snažit rozšířit svůj skromný přístřešek nebo jít spát.

Hra se stala jednou z velmi rychle rozšířených Java her na světě. Verzi Minecraft Classic je možné si zahrát zdarma na oficiálních stránkách hry, včetně hry pro více hráčů, akorát ve hře pro jednoho hráče není možné uložit mapu. Momentálně je dostupná stabilní verze 1.2.5 a testovací verze 12w26a,1. srpna 2012 by se pak měla objevit verze 1.3.

Hra Minecraft obsahuje různé stupně obtížnosti od „Peaceful“, kdy se neobjevují monstra a životy se automaticky doplňují, až po obtížnost „Hard“. Hra Minecraft také obsahuje podporu texture packu, které mění vzhled hry. Další z možností „okořenění“ hry je instalace prozatím oficiálně nepodporovaných modifikací, které mohou přidat například nové bloky, zvěř a předměty.

V SOUČASNÉ VERZI JSOU K DISPOZICI TYTO HERNÍ MÓDY:HERNÍ MÓDY

 • Survival Minecraft – původní herní mód (hlad, těžení, přežívání)
 • Hardcore Minecraft – stejný jako mód Survival, s nezměnitelnou obtížností „Hard“. Pokud zemřete, vymaže se celý svět a hra končí.
 • Creative Minecraft – herní mód, ve kterém je zpřístupněno neomezené množství věcí zcela bez těžení, s funkcí létání. Všechny bloky lze rozbít na jedno kliknutí a hráč je v této hře nesmrtelný, ovšem pokud vypadne ze světa (Void), zemře.
 • Adventure Minecraft – Stejné jako survival. Nedají se těžit ani pokládat bloky. Předměty se dají ovládat.

Oficiální Multiplayer od verze Alpha lze hrát pouze se zakoupenou hrou, ale v případě Warez verze lze se dá připojit na servery, které pravost přezdívky neověřují přes internet, a tedy za předpokladu, že je klient i server propojen alternativním způsobem není potřeba internetové připojení.

MONSTRA A ZVÍŘATA (MOBOVÉ)

V Minecraftu máte možnost najít tyto moby:

Přátelští: Přátelští mobové následují hráče a chrání vás potom, co je ochočíte. Potřebují úroveň světla 7 nebo vyšší, aby se zrodili:

 • Ochočený vlk (Tamed wolf), ochočený ocelot / kočka (Tamed ocelot), sněžný golem (Snow golem)

Pasivní: Pasivní mobové nikdy nenapadnou hráče. Potřebují úroveň světla 9 nebo vyšší, aby se zrodili, s výjimkou olihní.

 • Prase (pig), ovce (sheep), kráva (cow), slepice (chicken), oliheň (squid), vesničan (villager), houbráva (mooshroom)

Neutrální: Neutrální mobové nenapadnou hráče, pokud nejsou sami napadeni.

 • Prasečí zombie (pig zombie), vlk (wolf), enderman.

Agresivní: Agresivní mobové útočí na hráče, pokud jsou v dosahu. Potřebují úroveň Světla 7 nebo menší aby se zrodili, s výjimkou Ghastů, Slimů a Ender Draka.

 • Zombie, kostlivec (skeleton), magma slizoun (magma cube), pavouk (spider), jeskynní pavouk (cave spider), creeper (creeper), ryběnka (silverfish), slizoun (slime), ďas (ghast), ohnivák (blaze), drak z Endu (enderdragon)

Nepoužití: Nepoužití mobové se dají najít ve zdrojovém kódu nebo texturách, ale zatím nejsou využíváni.

 • Prasečí muž (pigman), Obr (giant)

Odstranění: Odstranění mobové jsou mobové, kteří byli odstraněni ze hry.

 • Rana, Steve, black Steve, beast boy, člověk (human)

DIMENZE

V základní hře jsou tři dimenze: Overworld, Nether a The end. Další lze přidávat pomocí různých modifikací, např. Aether.

Overworld

Overworld (okolní svět) je dimenze ve které se ze začátku hráč objeví. Existuje od vydání prvního Minecraftu. Na výšku má 256 bloků (od verze 1.2.1) a je co se týče šířky nekonečný (od stádia Alpha). Spodní část mapy je ohraničena Bedrockem (normálně nezničitelný blok, ovšem zničitelný v kreativním režimu). Vyskytují se zde téměř všechna stvoření kromě Ghastů, Zombie Pigmenů, Magma Cube, Blaze a Ender Dragona. Převážně je složen z kamene (Stone), hlíny (Dirt), štěrku (Gravel), písku (Sand), vody (Water) a rud (Ore). Generují se zde struktury jako Dungeony (místnosti se spawnovacími klecemi), opuštěné doly (Abadoned mine shafts), trhliny (Ravines), jeskyně, jezírka, lávová jezírka, pevnosti (Strongholds), řeky, NPC vesničky a údolí. Obsahuje 10 biomů a 7 technických biomů, regiony Overworldu s různými geografickými vlastnostmi. Mezi ně patří:

 • Lesy
 • Poušťě
 • Džungle
 • Tundry
 • Extrémní údolí
 • Oceány
 • Houbové ostrovy

Mapa může být buď dokonale rovná (superflat), nebo obyčejná krajina (default).

Nether

Do Netheru se lze dostat pomocí tzv. Nether portálu. Nachází se zde Ghasti, Blaze, Magma Cube a nejpočetněji Zombie Pigmen. Velikost i nekonečnost má stejnou jako Overworld, ovšem souřadnice oproti Overworldu jsou 8 větší. Bedrockem je ohraničen zdola i shora. Převážně je tvořen Netherrackem, Glowstonem, lávou, Nether brick (od Beta 1.9 Prerelease), Soulsandem. Nether byl přidán ve verzi Alpha 1.2.0 (Halloween Update) a podstatně vylepšen ve verzi 1.0.0 – Nether Update (původně myšleno jako Beta 1.9, ale nestihlo se). Přidány byly pevnosti (Nether Fortress) skládané z Nether bricků, schodů a plotů, kde jsou líhně monster Blaze a Nether Warty (rostliny).

End

End je závěrečná dimenze (ovšem po dostání se z ní hra pokračuje), do které se hráč dostane po doplnění enderských očí do hráčem nestvořitelném portálu. Objevuje se tam boss Enderský drak, který létá a vystrkuje hráče přes okraj povrchu, a velká spousta Endermanů. Celá dimenze je stvořena z End bloku, Bedrocku a Obsidiánu. Z End bloku je tvořen povrch, z Obsidiánu pilíře na kterých jsou Ender Crystaly, kolem kterých drak když proletí, získá HP (životy); ty hráč může zničit (např. lukem), načež explodují a můžou poškodit i draka. Po zabití draka z něj začnou padat zkušenosti (xp) a uprostřed vytvoří portál zpět do Overworldu, a dračí vejce, které se nedá klasicky natěžit, jelikož při pokusu o těžení se teleportuje, ale může se například posunout pístem. Po vstupu do portálu se zobrazí závěrečné titulky. Za zabití draka hráč dostane achievement.

End se poprvé objevil v plné verzi 1.0.0.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Jiří Černý z IP 89.24.237.*** | 22.1.2013 19:25
Dobrý den,
mám problém nevím jak vylíhnout vejice draka z endu mohli byjstemi poraditsmile
dekujismile
tadeas z IP 37.9.194.*** | 26.7.2014 13:33
Dobrý den,
mám problém nevím jak vylíhnout vejice draka z endu mohli byjstemi poraditsmilesmile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a dvě